ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان

ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان

ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان یکی از مهمترین خدماتی است که در سمعک ماندگار ارائه می شود. در مرکز تخصصی ارزيابي شنوايي، تعادل و سمعك ماندگار، انواع ارزیابی­ های تخصصی شنوایی کودکان با استفاده از دستگاه ­های مجهز به تکنولوژی روز دنیا و به روزترین روش­های درمانی توانبخشی با تمرکز بر ارائه خدمات با کیفیت بالا، توسط متخصصین شنوایی شناس به مراجعین محترم ارائه می ­گردد.

همانطور که می دانید ، شنوایی از حس ­های بسیار مهم انسان است که ممکن است در بدو تولد و بر اثر مشکلات ژنتیکی، عوامل محیطی و … دچار اختلال باشد.

از آنجایی که کم شنوایی سبب تاثیر منفی بر روی ارتباطات اجتماعی و کیفیت زندگی افراد می­ شود، دقت و اقدامات به هنگام والدین کودکان در این زمینه همانند سایر موارد مرتبط با سلامتی، بسیار حائز اهمیت است.

از آنجایی که نوزادان و کودکان در سن یادگیری هستند و اگر کلمه ­ای را خوب نشنوند ، نمی­ توانند آن کلمه را به خوبی تلفظ کنند و این مشکل در طول زندگی با آن ها همراه خواهد بود و گاه ممکن است موجب اختلالات یادگیری در آن ها شود، لذا پیگیری مشکلات شنوایی نوزادان و کودکان و پیشگیری از کم شنوایی آن ها بسیار حیاتی­ و مهم می باشد به همین سبب ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان می تواند در سلامت زندگی فرزند شما مؤثر باشد.

از آنجایی که حفظ سلامتی تمامی هموطنان عزیز در اولویت­ کاری کلینیک ماندگار قرار دارد، شما می­ توانید جهت کاهش هزینه­ های ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان به صورت دوره ­ای، از بسته­ های ویژه حمایتی پزشکی و بهداشتی استفاده نمائید.

مراحل ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان

در ادامه با موضوع ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان بیشتر آشنا خواهید شد. این آزمون­ ها، نیازی به همکاری کودک و یا واکنش رفتاری ایشان را ندارند و به طور اتوماتیک میزان شنوایی کودکان و نوزادان را تعیین می­ نمایند.

ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان امروزه به صورت یک قانون شده است به دلیل اهمیت بسیار بالای این موضوع پس از تولد هر نوزاد در غربالگری نوزادان ارزیابی های شنوایی و آزمایشات طی چند مرحله انجام می شود.

شنوایی موضوع بسیار مهمی است که می تواند آینده فرزند شما را تحت تاثیر قرار دهد در نتیجه بهتر است تا آن را جدی گرفته و از سلامت فرزند خود در این زمینه مطمئن شوید. برای این منظور باید در زمان های مشخص شده آزمایشاتی را انجام دهید تا سلامت و آینده فرزند خود را تضمین نمایید.

در ادامه مراحل ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان را نام برده و در ارتباط با هر کدام به مختصر توضیح داده ایم:

 

تاریخچه گیری

در ابتدای مراجعه والدین به کلینیک ماندگار برای ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان، متخصص شنوایی شناس نسبت به تاریخچه گیری بیماری از والدین اقدام می­ نماید. بعد از تاریخچه گیری، ارزیابی ­های تخصصی (آزمون­ های تخصصی) زیر انجام می­ شود.

 

غربالگری شنوایی Oto Acoustic Emission OAE

آزمون OAE به ارزیابی سلول­ های مویی خارجی در حلزون گوش می ­پردازد. برای انجام این آزمون، کودک باید در وضعیت آرام باشد و حتماً الزامی برای خواب بودن نوزاد نیست. OAE یک آزمون غربالگری اولیه می باشد که برای اطمینان از سلامت شنوایی کودک باید از تمامی نوزادان در بدو تولد گرفته شود.

نتایج آزمون به دو صورت گذر و ارجاع می­ باشد. اگر نوزاد از این آزمون ارجاع شد، آزمون باید دو هفته دیگر تکرار شود و در صورت ارجاع مجدد، جهت انجام آزمون­ های تخصصی­ تر مراجعه نماید.

این آزمون در سه دوره سنی بدو تولد، سه ماهگی، شش ماهگی و یک سالگی کودک انجام می­ شود که برای انجام آن می توانید به کلینیک ماندگار مراجعه نمایید و یا برای استفاده از خدمات ویزیت در منزل کلینیک ماندگار با ما تماس گرفته و برای نوبت گیری اقدام نمایید.

آزمون  تشخیصی Auditory Brain Stem Response ABR

آزمون ABR تشخیصی در ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان به بررسی سلامت عصب شنوایی تا ساقه مغز می­ پردازد. در حین آزمون، کودک باید خواب و یا آرام باشد.

در ABR، متخصص ادیولوژی مطابق با امواجی که از کودک بر روی مانیتور ثبت می ­شود به سلامت عصب شنوایی تا ساقه مغز کودک پی می­ برد و در صورت وجود کم شنوایی در کودک، مقدار آن تعیین می­ شود.

 

آزمون غربالگری شنوایی  Automated Auditory Brain Stem ResponseAABR:

این آزمون حالت غربالگری آزمون ABR (Auditory Brain Stem Response) می ­باشد. در این آزمون، کودک باید حتماً خواب باشد. یک سری الکترود حاوی ژل هادی به پیشانی و پشت گوش کودک چسبانده می ­شود و فقط در یک سطح شدت 35 دسی بل به بررسی بخش شنوایی ساقه مغز می ­پردازد.

در صورتی که جواب تست منفی باشد و هیچ پاسخی ثبت نشود، کودک جهت انجام آزمون ABR تشخیصی ارجاع می­ گردد. در ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان، انجام AABR در تمام نوزادانی که بیشتر از 48 ساعت در NICU بخش مراقبت ­های ویژه بستری بودند، مبتلا به زردی بالای 20 هستند­، حاصل ازدواج فامیلی هستند یا ناهنجاری سر و صورت دارند اجباری می ­باشد.

آزمون ایمیتانس ادیومتری Immittance Audiometry:

در ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان آزمون ایمیتانس ادیومتری Immittance Audiometry به وسیله دستگاه ایمیتانس انجام می­ گردد و شامل دو آزمون اصلی تمپانومتری و رفلکس اکوستیک می ­باشد.

از مزایای این آزمون (همانند OAE، ABR و AABR) این است که به همکاری کودک هیچ احتیاجی نیست و به صورت اتوماتیک پاسخ ­های شنوایی کودک ثبت می ­شود.

آزمون تمپانومتری – Tympanometry: یک آزمون بررسی سلامت پرده گوش، ارزیابی گوش میانی و مکملی برای آزمون تن خالص یا PTA می ­باشد.

آزمون رفلکس اکوستیک: جهت بررسی عملکرد عصب هفت و سالم بودن مکانیسم رفلکس اکوستیک می ­باشد و در بررسی عفونت­ های گوش میانی و تشخیص انواع اُتیت موثر است.

 

زمان انجام ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان

ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان در سه دوره سنی انجام می شود تا سلامت شنوایی فرزند شما تایید شود، زمان این سه دوره را در ادامه آورده ایم و در ارتباط با آن ها برای اطلاعات بیشتر شما به صورت کلی توضیح داده ایم:

  • چند هفته بعد از تولد: 

این زمان از تست شنوایی به عنوان غربالگری شنوایی نوزادان تازه متولد شده شناخته می‌ شود و معمولا بعد از زایمان و تا 3 الی 5 روز بعد از تولد نوزاد انجام می‌ شود. انجام این آزمایش تقریبا به یک قانون تبدیل شده و برای تمامی نوزادان صورت می گیرد.

  • از 9 ماهگی تا 2.5 سالگی: 

به عنوان بخشی از بررسی‌ های سلامتی و رشد فرزندتان، لازم است تا در این دوره سنی نیز آزمایشات و چکاپ های شنوایی برای فرزند شما انجام شود تا از سلامت آن مطمئن شوید.

  • در حدود 4 تا 5 سالگی: 

اکثر فرزندان شما در این دوره زمانی تجربه تست های شنوایی در هنگام شروع مدرسه و یا پیش دبستانی را داشته اند. در برخی از مدارس این تست ها جزو اقدامات سلامتی محسوب شده و توسط متخصصین انجام می پذیرد. که کلینیک ماندگار در این زمینه نیز همکاری با سازمان ها و مدارس را دارد.

 

سخن آخر

مرکز تخصصی ارزيابي شنوايي، تعادل و سمعك ماندگار امکان دریافت پاسخگویی ۲۴ ساعته، پشتیبانی آنلاین، ویزیت در منزل و مراجعه حضوری را جهت هموطنان عزیز فراهم ساخته است تا  ایشان به راحتی، به صورت کاملاً رایگان و بدون هیچ زحمتی جهت انجام پرسش و پاسخ و یا دریافت مشاوره تخصصی رایگان در زمینه ­های شنوایی و سمعک اقدام نمایند، به عبارتی متخصصین شنوایی ما در تمامی لحظات زندگی در کنار شما عزیزان هستند.

جهت اخذ نوبت ارزیابی تخصصی شنوایی کودکان، با ما تماس بگيريد. همچنین می­ توانید جهت کسب اطلاعات علمی تکمیلی مورد نیاز، به قسمت اخبار و مقالات سایت مراجعه نمائید.