ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان

ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان

ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان:

در مرکز تخصصی ارزيابي شنوايي، تعادل و سمعك ماندگار، انواع ارزیابی­های تخصصی شنوایی کودکان با استفاده از دستگاه ­های مجهز به تکنولوژی روز دنیا و به روزترین روش­های درمانی توانبخشی با تمرکز بر ارائه خدمات با کیفیت بالا، توسط متخصصین شنوایی شناس به مراجعین محترم ارائه می ­گردد.

شنوایی از حس­های بسیار مهم انسان است که ممکن است در بدو تولد و بر اثر مشکلات ژنتیکی، عوامل محیطی و … دچار اختلال باشد. از آنجایی که کم شنوایی سبب تاثیر منفی بر روی ارتباطات اجتماعی و کیفیت زندگی افراد می­شود، دقت و اقدامات به هنگام والدین کودکان در این زمینه همانند سایر موارد مرتبط با سلامتی، بسیار حائز اهمیت است. از آنجایی که نوزادان و کودکان در سن یادگیری هستند و اگر کلمه ­ای را خوب نشنوند پس نمی­ توانند آن کلمه را به خوبی تلفظ کنند و این مشکل در طول زندگی با ایشان همراه خواهد بود، لذا پیگیری مشکلات شنوایی ایشان بسیار حیاتی­ تر است. از آنجایی که حفظ سلامتی تمامی هموطنان عزیز در اولویت­ کاری کلینیک ماندگار قرار دارد، شما می­ توانید جهت کاهش هزینه­ های ارزیابی تخصصی شنوایی به صورت دوره ­ای، از بسته­ های ویژه حمایتی پزشکی و بهداشتی استفاده نمائید.

در ادامه با موضوع ارزیابی تخصصی شنوایی کودکان بیشتر آشنا می­ شوید. این آزمون­ها، نیازی به همکاری کودک و یا واکنش رفتاری ایشان را ندارند و به طور اتوماتیک میزان شنوایی کودکان و نوزادان را تعیین می­ نمایند.

تاریخچه گیری:

در ابتدای مراجعه والدین به کلینیک ماندگار، متخصص شنوایی شناس نسبت به تاریخچه گیری بیماری از والدین اقدام می­ نماید. بعد از تاریخچه گیری، ارزیابی ­های تخصصی (آزمون­های تخصصی) زیر انجام می­ شود.

غربالگری شنوایی Oto Acoustic Emission OAE:

آزمون OAE به ارزیابی سلول­ های مویی خارجی در حلزون گوش می ­پردازد. برای انجام این آزمون، کودک باید در وضعیت آرام باشد و حتماً الزامی برای خواب بودن نوزاد نیست. OAE یک آزمون غربالگری اولیه می باشد که باید از تمامی نوزادان در بدو تولد گرفته شود. نتایج آزمون به دو صورت گذر و ارجاع می­ باشد. اگر نوزاد از این آزمون ارجاع شد، آزمون باید دو هفته دیگر تکرار شود و در صورت ارجاع مجدد، جهت انجام آزمون­های تخصصی­ تر مراجعه کند.

این آزمون در سه دوره سنی بدو تولد، سه ماهگی، شش ماهگی و یک سالگی کودک انجام می­ شود.

آزمون  تشخیصی Auditory Brain Stem Response ABR:

آزمون ABR تشخیصی به بررسی سلامت عصب شنوایی تا ساقه مغز می­ پردازد. در حین آزمون، کودک باید خواب و یا آرام باشد. در ABR، متخصص ادیولوژی مطابق با امواجی که از کودک بر روی مانیتور ثبت می ­شود به سلامت عصب شنوایی تا ساقه مغز کودک پی می­ برد و در صورت وجود کم شنوایی در کودک، مقدار آن تعیین می­ شود.

آزمون غربالگری شنوایی  Automated Auditory Brain Stem ResponseAABR:

این آزمون حالت غربالگری آزمون ABR (Auditory Brain Stem Response) می ­باشد. در این آزمون، کودک باید حتماً خواب باشد. یک سری الکترود حاوی ژل هادی به پیشانی و پشت گوش کودک چسبانده می ­شود و فقط در یک سطح شدت 35 دسی بل به بررسی بخش شنوایی ساقه مغز می ­پردازد. در صورتی که جواب تست منفی باشد و هیچ پاسخی ثبت نشود، کودک جهت انجام آزمون ABR تشخیصی ارجاع می­ گردد. انجام AABR در تمام نوزادانی که بیشتر از 48 ساعت در NICU بخش مراقبت ­های ویژه بستری بودند، مبتلا به زردی بالای 20 هستند­، حاصل ازدواج فامیلی هستند یا ناهنجاری سر و صورت دارند اجباری می ­باشد.

آزمون ایمیتانس ادیومتری Immittance Audiometry:

این آزمون به وسیله دستگاه ایمیتانس انجام می­ گردد و شامل دو آزمون اصلی تمپانومتری و رفلکس اکوستیک می ­باشد. از مزایای این آزمون (همانند OAE، ABR و AABR) این است که به همکاری کودک هیچ احتیاجی نیست و به صورت اتوماتیک پاسخ­های شنوایی کودک ثبت می ­شود.

آزمون تمپانومتری – Tympanometry: یک آزمون بررسی سلامت پرده گوش، ارزیابی گوش میانی و مکملی برای آزمون تن خالص یا PTA می ­باشد.

آزمون رفلکس اکوستیک: جهت بررسی عملکرد عصب هفت و سالم بودن مکانیسم رفلکس اکوستیک می ­باشد و در بررسی عفونت­ های گوش میانی و تشخیص انواع اُتیت موثر است.

مرکز تخصصی ارزيابي شنوايي، تعادل و سمعك ماندگار امکان دریافت پاسخگویی ۲۴ ساعته، پشتیبانی آنلاین، نوبت ­دهی آنلاین و مراجعه حضوری را جهت هموطنان عزیز فراهم ساخته است تا  ایشان به راحتی، به صورت کاملاً رایگان و بدون هیچ زحمتی جهت انجام پرسش و پاسخ و یا دریافت مشاوره تخصصی رایگان در زمینه ­های شنوایی و سمعک اقدام نمایند، به عبارتی متخصصین شنوایی ما در تمامی لحظات زندگی در کنار شما عزیزان هستند.

جهت اخذ نوبت ارزیابی تخصصی شنوایی کودکان، با ما تماس بگيريد و يا از بخش نوبت دهي آنلاين سايت استفاده نمائید. همچنین می­ توانید جهت کسب اطلاعات علمی تکمیلی مورد نیاز، به قسمت اخبار و مقالات سایت مراجعه نمائید.