لوازم جانبی سمعک

لوازم جانبی سمعک

لوازم جانبی سمعک ها یکی از عوامل تاثیر گذار در کارایی آنها برای درک بهتر گفتار و بالا بردن شنوایی در افراد کم شنوا می‌باشند. تحقیقات زیادی در دنیا وجود دارند که نشان می‌دهند سمعک‌های رایج در محیط‌های نویزی و بازآوا، خیلی کم باعث بهبود درک گفتار می‌شوند. تکنولوژی‌های تقویت کننده رایج به مقدار کم باعث افزایش نسبت سیگنال به نویز محیط شنیداری می‌شوند. تحقیقات همچنین نشان می‌دهند که کارایی سمعک فرد زمانیکه سطح نویز محیط به 60dBa برسد به حداقل می‌رسد. این مطالب به خوبی نشان می‌دهد که کودکانی که ازسمعک‌های رایج استفاده می‌کنند نیاز دارند که از سایر تکنولوژی‌های تقویت کننده استفاده کنند تا نسبت سیگنال به نویز افزایش یابد و بتوانند ناتوانایی‌های سمعک‌های رایج راجبران کنند. امروزه وسایل جانبی سمعک متعددی وجود دارد این وسایل کارایی سمعک را افزایش می‌دهند وسایل جانبی به دو دسته الکترونیکی و مصرفی تقسیم می‌شوند:

وسایل الکترونیکی سمعک

  • رابط تلویزیون: کاربران استفاده کننده از سمعک‌های وایرلس این امکان براشون فراهم شده است که صدای تلوزیون را واضح و بدون نویز به طور مستقیم از داخل سمعک بشنوند. رابط تلویزیون یک وسیله جانبی می‌باشد که به تلوزیون متصل می‌شود و به صورت بی سیم تا فاصله 10 متر صدا را مستقیم بدون نویز اضافه به گوش بیمار منتقل می‌کند.
  • رابط موبایل: در کابران استفاده کننده از سمعک‌های هوشمند وایرلس این امکان فراهم است که بیمار بدون اینکه گوشی تلفن همراه را نزدیک گوش خودش قرار دهد بتواند مکالمه تلفنی بدون نویز و صدای اضافه داشته باشد و صدای مکالمه را مستقیم از داخل سمعک بشنود. قابلیت دیگر در رابط موبایل انتقال صدای موزیک از گوشی تلفن همراه به طور مستقیم به داخل سمعک می‌باشد.

لوازم جانبی سمعک

  • میکروفن از راه دور: این اکسسوری قابلیت را به کاربران سمعک هوشمند وایرلس می‌دهد که زمانی که در یک کلاس یا کنفرانس قرار دارد صدای سخنران را به طور واضح‌تر و همراه با نویز کمتر به طور مستقیم از داخل سمعک بشنوند. این وسیله کارایی بسیار بالایی در دانش آموزان و دانشجویان دارد. این وسیله جانبی در برندهای مختلف سمعک به شکل‌های مختلف از جمله رو میزی و یا در حالتی که به یقه سخنران متصل می‌شود وجود دارد. در واقع میکروفن از راه دور به صورت یک فرستنده صدا عمل می‌کند و سمعک گیرنده صدا می‌باشد.
  • ریموت کنترل: ریموت کنترل سمعک‌ها معمولا دو نوع دکمه جهت استفاده کاربر دارد یک دکمه جهت افزایش و کاهش شدت صدا دارد و یک دکمه جهت تغییر برنامه سمعک می‌باشد که به کاربر سمعک کمک می‌کند تا برنامه سمعک را برای محیط‌های مختلف تغییر دهد. ریموت کنترل برای کنترل سمعک کودکان توسط والدین و مربیان گزینه بسیار مناسبی می‌باشد همچنین ریموت کنترل سمعک برای سالمندان و معلولان که کنترل سمعک توسط خود شخص مشکل است گزینه بسیار مناسبی می‌باشد.

لوازم جانبی مصرفی سمعک

  • باطری سمعک: باطری سمعک به طور رایج در چهار سایز وجود دارد که شامل شماره 10 برای سمعک‌های داخل گوشی، باطری شماره 312 برای سمعک‌های داخل گوشی بزرگتر به نام ITE و سمعک‌های پشت گوشی سایز کوچک miniBTE ، باطری شماره 13 برای سمعک‌های پشت گوشی استاندارد و باطری شماره 675 برای سمعک‌های پشت گوشی سوپر پاور استفاده می‌شود. بیماران توجه داشته باشند به هیچ عنوان از باطری های متفرقه برای سمعک استفاده نکنند زیرا باطری‌های متفرقه باعث تضعیف برد سمعک و کاهش عمر آن می‌شوند.

لوازم جانبی سمعک

  • فیلتر سمعک: فیلتر سمعک در سمعک‌های داخل گوشی CIC و پشت گوشی با رسیور در گوش RIC استفاده می‌شود. نقش فیلتر سمعک این است که مانع ورود جرم گوش به داخل سمعک می‌شود. زمان تعویض فیلتر سمعک بستگی به جرم گوش بیمار دارد معمولا بهتر است هر ماه تعویض گردد. نحوه تعویض فیلتر سمعک در قسمت فیلم های آموزشی سایت آموزش داده شده است.

لوازم جانبی سمعک

  • فرچه تمیز کننده سمعک: نظافت سمعک تاثیر بسزایی در افزایش عمر سمعک دارد. برخی فرچه‌های تمیز کننده سمعک در انتهای خود دارای آهن ربا هستند که ابزاری برای در آوردن باطری سمعک می‌باشد. نحوه نظافت سمعک با استفاده از فرچه در قسمت فیلم های آموزشی سایت آموزش داده شده است.

لوازم جانبی سمعک

  • سوزن تمیز کننده ونت: ونت یک سوراخ باریک در سمعک‌های داخل گوشی و بخش قالب سمعک‌های پشت گوشی می‌باشد و در زمانی که سمعک داخل گوش بیمار قرار می‌گیرد، نقش تهویه گوش را برعهده دارد. سوراخ ونت به راحتی با جرم گوش مسدود می‌شود و برای بیمار حالت کیپی صدای اطراف را به وجود می‌آورد در نتیجه با ابزار مناسب باید تمیز شود. نحوه تمیز کردن ونت در قسمت فیلم‌های آموزشی سایت آموزش داده شده است.

در انتها برای هر گونه مشاوره و یا خرید لوازم جانبی سمعک می‌توانید با کارشناسان سمعک ماندگار در تماس باشید.

دسته بندی : سمعک لوازم جانبی سمعک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *