انواع شکل ظاهری سمعک

انواع شکل ظاهری سمعک

امروز می‌خواهیم درباره شکل ظاهری سمعک برای شما عزیزان توضیحاتی ارائه کنیم.

در ابتدا بهتر است اشاره کنیم که سمعک چیست؟ سمعک یک وسیله الکترونیکی می‌باشد که به ممدجویی که دچار افت شنوایی شده است کمک می‌کند تا شنوایی وی به حد طبیعی نزدیک شود. سمعک‌ها از نظر شکل ظاهری و محل قرارگیری به شش دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  1. سمعک پشت گوشی
  2. سمعک داخل گوشی
  3. سمعک جیبی
  4. سمعک عینکی
  5. سمعک استخوانی
  6. سمعک قابل کاشت گوش میانی

شکل ظاهری سمعک پشت گوشی (BTE)

این سمعک‌ها از لحاظ ظاهر مجدد به انواعی تقسیم می‌شوند که شامل سمعک پشت گوشی معمولی، سمعک پشت گوشی با رسیور در گوش و سمعک پشت گوش با قالب باز می‌باشند.

سمعک پشت گوشی معمولی یک سمعک دو تکه می‌باشد، میکروفون، رسیور و اجزای الکترونیک در ساختمان موزی شکلی قرار گرفته‌اس، صدا از طریق یک تیوب وقالب سفارشی به گوش می‌رسد.

سمعک پشت گوشی با رسیور در گوش با دارا بودن حداقل اثر انسداد و سبكي می‌باشد يك لوله نازك كه داخل آن سيمي است  به رسيور خارجي منتهي مي‌شود که رسیور می‌توان قدرت پوشش دهی متنوعی داشته باشد و تا کم شنوایی شدید را پوشش می‌دهند.

سمعک پشت گوش با قالب باز که دارای حداقل اثر انسداد می‌باشد و با يك لوله نازك همرا با يك پرب (سر پلاستیکی) فيت مي‌شود که هر کدام از موارد بالا برای نوع خاصی از میزان و شکل کم شنوایی می‌باشد.

انواع شکل ظاهری سمعک

شکل ظاهری سمعک داخل گوشی

از نظر ظاهر به سه دسته تقسیم می‌شود که شامل:

  • سمعک داخل گوش ITE
  • سمعک داخل کانال (ITC)
  • سمعک کاملا داخل کانال (CIC)که نمونه کوچکترین سمعک داخل گوشی در بازار می‌باشد

انواع شکل ظاهری سمعک

سمعک جیبی

اسامی دیگر آن pocket, body worn می‌باشد.

ابعاد: 60×40×15 میلیمتر می‌باشد.

محل قرارگیری آن در جیب یا درکیسه‌ای آویخته به گردن روی کمربند می‌باشد.

ویژگی‌های آن وجود سیم و دارای رسیور خارجی می‌باشد.

کاربرد سمعک جیبی

سمعک جیبی با وجود انواع پشت گوشی ديگر كاربردي ندارد. فقط مناسب براي كودكاني هستند كه نمي‌توانند سر خود را نگه دارند يا لاله خيلي ظريف دارند و یا افراد مسن و یا دارای اختلال که با سمعک جیبی راحت‌ترند.

سمعک عینکی

سایر اسامی آن Spectacle Eyeglass می‌باشد. یک یا دو سمعک با عینک ترکیب شده است انواع قدیمی‌تر این دسته، بزرگ و بدقواره بودند. در طراحی انواع جدیدتر از ظرافت بیشتری بهره بردند. این گونه از سمعک‌ها مناسب براي كم شنوايي همراه با كمبود بينايي می‌باشد.

آداپتور سمعك عينكي: گاه درترکیب با سمعك پشت گوشی به شکل یک آداپتور مي‌باشد.

انواع شکل ظاهری سمعک

 

انواع شکل ظاهری سمعک

سمعک استخوانی

این سمعک به صورت یک تل می‌باشد و با هد باند روی استخوان ماستویید در پشت لاله گوش قرار می‌گیرد و در کسانی که از سمعک‌های معمولی نمی‌توانند سود ببرند استفاده می‌شود. معمولا در افراد با کم شنوایی انتقالی و بدشکلی لاله گوش و افرادی که مجرای گوششان بسته می‌باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع شکل ظاهری سمعک

شکل ظاهری سمعک قابل کاشت گوش میانی (MEI)

مثل سمعک‌های معمولی، صدا را با یک میکروفون ردیابی کرده و محرک‌ها را پردازش می‌کنند. با این وجود، برخلاف رسیوریک سمعک معمولی که صدای تقویت شده را از طریق مجرای صوتی خارجی می‌رساند، یک MEI صدا را مستقیماً به قسمت کاشته شده‌ای می‌رساند که بعضی از ساختارهای گوش میانی را تحریک می‌کند. بنابراین، هیچ تبدیل الکتریکی به صوتی که بوسیله‌ی رسیور سمعک معمولی تولید می‌شود وجود ندارد، بلکه تبدیل از انرژی ارتعاشی الکتریکی به انرژی ارتعاشی مکانیکی وجود دارد. در بیشتر MEI‌ها، استخوانچه‌ها ساختاری هستند که تحریک ارتعاشی را دریافت می‌کنند، به این MEI‌ها بعضی اوقات به عنوان محرک‌های استخواچه‌ای اشاره می‌شود. تحریک همچنین می‌تواند برای ساختاری متفاوت، مثل خود پرده‌ی صماخ یا حتی دریچه‌ی گرد حلزون باشد.

در این مقاله کوشش کردیم سمعک‌ها را از لحاظ شکل ظاهری با یکدیگر مقایسه کنیم و توضیحات مختصری در مورد هر یک از آنها برای شما ارائه کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه کدام یک از اشکال سمعک‌ها برای شما مناسب‌تر است می‌توانید با کارشناسان ما در سمعک ماندگار تماس حاصل بفرمایید.

دسته بندی : انواع سمعک سمعک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *